Wydawca treści
OBIEKTY EDUKACYJNE
Nadleśnictwo Górowo Iławeckie, w celu przybliżenia wiadomości o lesie i jego funkcjach, w 1997 roku utworzyło leśną ścieżkę dydaktyczno – przyrodniczą. Ścieżka znajduje się w Leśnictwie Dzikowo, wokół najwyższego wzniesienia w okolicy Góry Zamkowej (216 m n. p. m.), około 8 km od Górowa Iławeckiego. Źródła podają,
że w miejscu tym znajdował się gród obronny (umocnienia drewniano-ziemne). Było to także miejsce kultu pogańskich Prusów.
W czasie II Wojny Światowej na pobliskich wzgórzach rozlokowano stanowisko lokalizacyjne i naprowadzania nocnych myśliwców Luftwaffe o kryptonimie "Korinthe". Jej elementy najprawdopodobniej znajdowały się także na Górze Zamkowej, jednakże powojenne przebudowy uniemożliwiają potwierdzenie tej informacji.
Na Górze Zamkowej prowadził obserwacje i pomiary Fryderyk Wilhelm Bessel (1784-1846) - Profesor Uniwersytetu Królewieckiego i założyciel tamtejszego obserwatorium astronomicznego, wybitny naukowiec i astronom.
Tu na południowych stokach Góry Zamkowej bierze początek malownicza rzeka Wałsza, prawy dopływ Pasłęki.
U stóp Góry Zamkowej znajduje się ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza o długości
3 km. Poprowadzona została przez tereny urozmaicone licznymi pagórkami, dolinami
i wąwozami, ukształtowanymi ostatnim zlodowaceniem. Tablice poglądowe umieszczone na ścieżce umożliwiają zapoznanie się z zagadnieniami gospodarki leśnej i ochrony przyrody.
W 2018 r. na zboczu góry wybudowano dwie wiaty rekreacyjne, w których można odpocząć po wspinaczce na szczyt.
Nieopodal na wschodzie znajduje się drewniany pomost, który jest doskonałym punktem obserwacyjnym dla miłośników ptaków wodnych i organizmów bezpośrednio związanych z tym środowiskiem życia. Licznie występują tu żurawie, których śpiewem można się delektować. Wytrawni obserwatorzy mogą wypatrzeć wysoko w przestworzach krążącego bielika lub orlika krzykliwego.
Górę Zamkową na stokach otacza bujny liściasty las. Razem tworzy to urokliwy zakątek przyrodniczy warty odwiedzenia.
Około 4 km na północ od ścieżki edukacyjnej znajduje się Florystyczny Rezerwat Przyrody „Jezioro Martwe".
Na terenie Leśnictwa Jagodowo przy szlaku Green Velo, pomiędzy miejscowościami Nerwiki a Wielochowo, znajduje się nowo powstała wiata. Można tam odpocząć w trakcie podróży w przyjemnym otoczeniu lasu.
Najnowsze aktualności
Policja w Górowie Iławeckim ma nowy komisariat
Policja w Górowie Iławeckim ma nowy komisariat
Od wtorku 16 kwietnia Komisariat Policji w Górowie Iławeckim ma już nową, stałą siedzibę, którą stał się dawny budynek administracyjny Nadleśnictwa Górowo Iławeckie przy ul. Sikorskiego.
Komisariat, do niedawna mieszczący się w budynku przy ul. Kościuszki, z uwagi na niezadawalający stan techniczny, nie mógł spełniać swojej funkcji. Został on wyłączony z użytkowania, natomiast górowscy policjanci zaczęli pełnić służbę w niedużym pomieszczeniu w ratuszu miejskim udostępnionym przez Urząd Miasta Górowo Iławeckie oraz w pomieszczeniach Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.
Budynek Nadleśnictwa po przeprowadzeniu niezbędnego remontu i przystosowaniu go do pełnienia nowej funkcji został oddany do użytku.
Na uroczystość otwarcia nowej siedziby Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim przybyli: zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Jan Markowski, wicemarszałek woj. Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz, starosta bartoszycki Zbigniew Nadolny, burmistrza Górowa Iław. Jacek Kostka, przedstawicieli gminy Górowo Iławeckie, radni, przedstawicieli służb mundurowych oraz prokuratury, a także Komisariatu Policji w Górowie Iław. oraz kierownictwo KPP w Bartoszycach z komendantem mł. insp. Przemysławem Fiertkiem.
Po zakończeniu uroczystej zbiórki budynek został poświęcony przez miejscowych księży - ks. kanonika Józefa Gawrylczyka - proboszcza parafii rzymskokatolickiej w Górowie Iławeckim i ks. mitrata Jana Łajkosza - proboszcza parafii greckokatolickiej w Górowie Iławeckim.
Nadleśnictwo Górowo Iławeckie przekazało budynek w użytkowanie Policji na wniosek Burmistrza Pana Jacka Przemysława Kostki za zgodą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr inż. Andrzeja Koniecznego.