Wydawca treści
OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU
Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.
Obszar Chronionego Krajobrazu Wzniesień Górowskich
Znajduje się w południowo-zachodniej części nadleśnictwa. Obejmuje obszar krajobrazu młodoglacjalnego, który charakteryzuje ciąg pagórków moreny czołowej o wysokości od 150 do 160 m n.p.m. oraz występujące pomiędzy pagórkami obniżenia. W obniżeniach tych często występują niewielkie, śródleśne jeziorka. Cała powierzchnia obszaru wynosi 11 067,4 ha z czego 70 % to tereny leśne.
Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Elmy
Rozciąga się wzdłuż rzeki Elmy, lewego dopływu Łyny. Obejmuje głównie północno-wschodnią część nadleśnictwa rozciągając się od leśnictw Nowa Wieś, Gałajny, Mała Wola po leśnictwa Dęby i Jgodowo znajdujące się kolejno w centralnej i południowej części nadleśnictwa. Powierzchnia całego obszaru wynosi 8 923,2 ha.
Obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Wałszy
Blisko połowa obszaru znajduje się w południowo-zachodniej części nadleśnictwa Górowo Iławeckie. Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 9 348,8 ha.
Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Dolnej Łyny
Obszar obejmuje koryto rzeki Łyny wraz z doliną, lokalnie także fragmenty sąsiadujących wzniesień. W Nadleśnictwie Górowo Iławeckie OCHK Doliny Dolnej Łyny obejmuje część terenów leśnych w leśnictwie Borki. Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 16 429,9 ha.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Ochrona lasu
Ochrona lasu
Nadleśnictwo Górowo Iławeckie ze względu na różnorodność gatunkową drzewostanów oraz lokalizację (z dala od strefy zagrożenia przemysłowego) nie jest szczególnie narażone na gradacje szkodliwych owadów oraz grzybów, a także szkody przemysłowe.
Ochrona lasu w nadleśnictwie skupia się na działaniu zmierzającemu do poprawy stanu sanitarnego lasu. W tym celu prowadzone są działania polegające na prognozowaniu, kontroli przebiegu rozwoju oraz ograniczaniu występowania szkodników owadzich.
Jednym z owadów zagrażającym drzewostanom świerkowym jest kambiofag –kornik drukarz Ips typographus (L.), który powoduje zamieranie drzew w krótkim czasie. Prognozowanie pojawu tego szkodnika oraz korników mu towarzyszących odbywa się poprzez wywieszanie pułapek feromonowych oraz wykładanie drzew pułapkowych. Pułapki feromonowe wywiesza się również na drwalnika paskowanego Xyloterus lineatus (Oliv.), ksylofaga powodującego techniczne uszkodzenia drewna zarówno iglastego (świerk) jak i liściastego (dąb). Istotą zwalczania tych gatunków jest wyznaczanie i usuwanie drzew trocinowych, czyli takich, które zostały świeżo zasiedlone przez korniki.
Specyficzny mikroklimat, z okresowo występującymi porywistymi wiatrami naraża drzewostany Nadleśnictwa Górowo Iławeckie na szkody powodowane przez czynniki abiotyczne, głownie w postaci wywrotów i złomów. Aby zapobiec zasiedlaniu takiego surowca przesz szkodniki owadzie drewno takie zostaje bezzwłocznie usuwane z lasu. Duże znaczenie w zapobieganiu tego typu szkodom ma prawidłowe prowadzenie cięć rębnych oraz wykonywanie odpowiedzialnej intensywności cięć przedrębnych – pielęgnacyjnych.
Szkody od zwierzyny płowej w uprawach i młodnikach występują na poziomie gospodarczo znośnym. Ochrona drzewostanów przed zwierzyną polega na grodzeniu upraw siatką leśną oraz mechanicznym zabezpieczaniu sadzonek palikami (modrzew).
W ostatnich latach istotne szkody powoduje Bóbr europejski (Castor fiber) poprzez zgryzanie, a przede wszystkim zalewanie i podtapianie drzewostanów co ma duży wpływ na wydzielanie się posuszu.
Ważnym elementem jest także ochrona pożytecznej fauny. Mowa tu głównie o ptakach, których ochrona odbywa się poprzez konserwację istniejących budek lęgowych oraz dokarmianie w okresie zimowym.