Wydawca treści Wydawca treści

OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszar Chronionego Krajobrazu Wzniesień Górowskich

Znajduje się w południowo-zachodniej części nadleśnictwa. Obejmuje obszar krajobrazu młodoglacjalnego, który charakteryzuje ciąg pagórków moreny czołowej o wysokości od 150 do 160 m n.p.m. oraz występujące pomiędzy pagórkami obniżenia. W obniżeniach tych często występują niewielkie, śródleśne jeziorka. Cała powierzchnia obszaru wynosi 11 067,4 ha z czego 70 % to tereny leśne.

Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Elmy

Rozciąga się wzdłuż rzeki Elmy, lewego dopływu Łyny. Obejmuje głównie północno-wschodnią część nadleśnictwa rozciągając się od leśnictw Nowa Wieś, Gałajny, Mała Wola po leśnictwa Dęby i Jgodowo znajdujące się kolejno w centralnej i południowej części nadleśnictwa. Powierzchnia całego obszaru wynosi 8 923,2 ha.

Obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Wałszy

Blisko połowa obszaru znajduje się w południowo-zachodniej części nadleśnictwa Górowo Iławeckie. Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 9 348,8 ha.

Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Dolnej Łyny

Obszar obejmuje koryto rzeki Łyny wraz z doliną, lokalnie także fragmenty sąsiadujących wzniesień. W Nadleśnictwie Górowo Iławeckie OCHK Doliny Dolnej Łyny obejmuje część terenów leśnych w leśnictwie Borki. Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 16 429,9 ha.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

ŁOWIECTWO

ŁOWIECTWO

Na terenie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie znajduje się 10 obwodów łowieckich, dzierżawionych przez 7 kół łowieckich zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim. Wszystkie obwody łowieckie z terenu nadleśnictwa należą do Rejonu Hodowlanego nr 1a – Mazury Północne, podobnie jak Nadleśnictwa Bartoszyce oraz Srokowo.

mapa w dużej rozdzielczości

 

Dzierżawcami obwodów łowieckich są koła:

  • "Ruczaj" - Bartoszyce - obwód nr 20
  • "Jeleń" - Lidzbark Warmiński - obwody nr 21, 77
  • Pracowników Nauki - Warszawa - obwód nr 22
  • "Leśnik" - Lidzbark Warmiński - obwód nr 76
  • "Dzik" - Bartoszyce - obwód nr 47
  • "Leśnik" - Górowo Iławeckie - obwody nr 48, 49, 50
  • "Łoś" - Olsztyn - obwód nr 23

Zwierzyna łowna żyjąca w łowiskach to:

  • zwierzyna gruba: łoś, jeleń, daniel, sarna, dzik
  • zwierzyna drobna: lis, jenot, borsuk, kuna, norka, tchórz, piżmak, zając, kuropatwa, gęś, kaczka, gołąb, słonka, łyska.

Gospodarka łowiecka prowadzona jest na podstawie Rocznych Planów Łowieckich opiniowanych przez właściwych terytorialnie Wójtów Gmin oraz Powiatowych Lekarzy Weterynarii, uzgadnianych z Polskim Związkiem Łowieckim i zatwierdzanych przez Nadleśniczego; w oparciu o Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany. Dla Rejonu Hodowlanego nr 1a – Mazury Północne obowiązuje plan z 27 marca 2017 r. opracowany na okres od 1.04.2017r do 31.03.2027 r.

Stan zwierzyny wg inwentaryzacji na 10 marca 2021 roku

Lp.

Gatunek

Ilość

1

łoś

110 szt.

2

jeleń europejski

769 szt.

3

daniel

35 szt.

4

sarna

2186 szt.

5

dzik

74 szt.