Lista aktualności Lista aktualności

Własne gniazdko

Uwicie własnego gniazdka na wiosnę jest dla ptaków bardzo istotne. Wiedzą już o tym maluchy z Przedszkola Miejskiego w Górowie Iławeckim.

Podczas dzisiejszej pogadanki przeprowadzonej przez pracownika Nadleśnictwo Górowo Iławeckie dzieci dowiedziały się, że w gnieździe ptaki składają i wysiadują jaja, z których lęgną się pisklęta. Jednak nie każde ptasie gniazdo wygląda tak samo. Ptaki budują swoje gniazda w różnych miejscach i z różnego materiału, a wszystko to zależy od gatunku. Są ptaki, które swoje gniazda umieszczają wysoko w koronach drzew, na krzewach, na ziemi wśród traw, a nawet takie, które składają jaja w wygrzebanych przez siebie norkach. Do skonstruowania gniazd używają także rozmaitego materiału –  gałązek, mchu, sierści zwierząt, czy liści drzew.  Część ptaków zasiedla również budki lęgowe wywieszane w lesie przez leśników.

Pomocne w przekazaniu maluchom tak obszernej wiedzy okazały się plansze edukacyjne, odlewy ptaków, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem oraz budki lęgowe.