Asset Publisher Asset Publisher

OBIEKTY EDUKACYJNE

Nadleśnictwo Górowo Iławeckie, w celu przybliżenia wiadomości o lesie i jego funkcjach, w 1997 roku utworzyło leśną ścieżkę dydaktyczno – przyrodniczą. Ścieżka znajduje się w Leśnictwie Dzikowo, wokół najwyższego wzniesienia w okolicy Góry Zamkowej (216 m n. p. m.), około 8 km od Górowa Iławeckiego. Źródła podają,
że w miejscu tym znajdował się gród obronny (umocnienia drewniano-ziemne). Było to także miejsce kultu pogańskich Prusów.

W czasie II Wojny Światowej na pobliskich wzgórzach rozlokowano stanowisko lokalizacyjne i naprowadzania nocnych myśliwców Luftwaffe o kryptonimie "Korinthe". Jej elementy najprawdopodobniej znajdowały się także na Górze Zamkowej, jednakże powojenne przebudowy uniemożliwiają potwierdzenie tej informacji.

Na Górze Zamkowej prowadził obserwacje i pomiary  Fryderyk Wilhelm Bessel (1784-1846) - Profesor Uniwersytetu Królewieckiego i założyciel tamtejszego obserwatorium astronomicznego, wybitny naukowiec i astronom.
 

Tu na południowych stokach Góry Zamkowej bierze początek malownicza rzeka Wałsza, prawy dopływ Pasłęki.

U stóp Góry Zamkowej znajduje się ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza o długości
3 km. Poprowadzona została przez tereny urozmaicone licznymi pagórkami, dolinami
i wąwozami, ukształtowanymi ostatnim zlodowaceniem. Tablice poglądowe umieszczone na ścieżce umożliwiają zapoznanie się z zagadnieniami gospodarki leśnej i ochrony przyrody.

W 2018 r. na zboczu góry wybudowano dwie wiaty rekreacyjne, w których można odpocząć po wspinaczce na szczyt.

 

Nieopodal na wschodzie znajduje się drewniany pomost, który jest doskonałym punktem obserwacyjnym dla miłośników ptaków wodnych i organizmów bezpośrednio związanych z tym środowiskiem życia. Licznie występują tu żurawie, których śpiewem można się delektować.  Wytrawni obserwatorzy mogą wypatrzeć wysoko w przestworzach krążącego bielika lub orlika krzykliwego.

Górę Zamkową na stokach otacza bujny liściasty las. Razem tworzy to urokliwy zakątek przyrodniczy warty odwiedzenia.

Około 4 km na północ od ścieżki edukacyjnej znajduje się  Florystyczny Rezerwat Przyrody  „Jezioro Martwe".

Na terenie Leśnictwa Jagodowo przy szlaku Green Velo, pomiędzy miejscowościami Nerwiki a Wielochowo, znajduje się nowo powstała wiata. Można tam odpocząć w trakcie podróży w przyjemnym otoczeniu lasu.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Nadleśnictwo Górowo Iławeckie ze względu na różnorodność gatunkową drzewostanów oraz lokalizację (z dala od strefy zagrożenia przemysłowego) nie jest szczególnie narażone na gradacje szkodliwych owadów oraz grzybów, a także szkody przemysłowe.

Ochrona lasu w nadleśnictwie skupia się na działaniu zmierzającemu do poprawy stanu sanitarnego lasu. W tym celu prowadzone są działania polegające na prognozowaniu, kontroli przebiegu rozwoju oraz ograniczaniu występowania szkodników owadzich.

Jednym z owadów zagrażającym drzewostanom świerkowym jest kambiofag –kornik drukarz Ips typographus (L.), który powoduje  zamieranie drzew w krótkim czasie. Prognozowanie pojawu tego szkodnika oraz korników mu towarzyszących odbywa się poprzez wywieszanie pułapek feromonowych oraz wykładanie drzew pułapkowych. Pułapki feromonowe wywiesza się również na drwalnika paskowanego Xyloterus lineatus (Oliv.), ksylofaga  powodującego techniczne uszkodzenia drewna zarówno iglastego (świerk) jak i liściastego (dąb). Istotą zwalczania tych gatunków jest wyznaczanie i usuwanie drzew trocinowych, czyli takich, które zostały świeżo zasiedlone przez korniki.

Specyficzny mikroklimat, z okresowo występującymi porywistymi wiatrami naraża drzewostany Nadleśnictwa Górowo Iławeckie na szkody powodowane przez czynniki abiotyczne, głownie w postaci wywrotów i złomów. Aby zapobiec zasiedlaniu takiego surowca przesz szkodniki owadzie  drewno takie zostaje bezzwłocznie usuwane z lasu. Duże znaczenie w zapobieganiu tego typu szkodom ma prawidłowe prowadzenie cięć rębnych oraz wykonywanie odpowiedzialnej intensywności cięć przedrębnych – pielęgnacyjnych.

Szkody od zwierzyny płowej w uprawach i młodnikach występują na poziomie gospodarczo znośnym. Ochrona drzewostanów przed zwierzyną polega na grodzeniu upraw siatką leśną oraz mechanicznym zabezpieczaniu sadzonek palikami (modrzew).

W ostatnich latach istotne szkody powoduje Bóbr europejski (Castor fiber) poprzez zgryzanie, a przede wszystkim zalewanie i podtapianie drzewostanów co ma duży wpływ na wydzielanie się posuszu.

Ważnym elementem jest także ochrona pożytecznej fauny. Mowa tu głównie o ptakach, których ochrona odbywa się poprzez konserwację istniejących budek lęgowych oraz dokarmianie w okresie zimowym.