Asset Publisher Asset Publisher

UŻYTKOWANIE LASU

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Nadleśnictwo Górowo Iławeckie prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 20 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 88 tys. m sześc. drewna.

Nadleśnictwo Górowo Iławeckie prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 20 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 80 tys. m sześc. drewna.

W cięciach przedrębnych w 2019  r. w Nadleśnictwie Górowo Iławeckie pozyskano 52,1 tys. m sześc. grubizny, w cięciach rębnych – 33,2 tys. m sześc., a w przygodnych – 8,8 tys. m sześc. Okło 48% pozyskania stanowiło drewno drzew liściastych, głównie brzoza, olsza i dąb. Pozostałe 52% to drewno drzew iglastych, głównie świerk i sosna.

Spora ilość drewna w Nadleśnictwie Górowo Iławeckie pochodzi z likwidacji szkód, spowodowanych niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, głównie wiatru oraz w wyniku wydzielania się posuszu.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Górowo Iławeckie.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

"Tam gdzie się bocian gnieździ, będzie się szczęśliwie działo"

"Tam gdzie się bocian gnieździ, będzie się szczęśliwie działo"

Wiosna, nieodmiennie, to przebiśniegi, krokusy (rozkwitają już w marcu), bazie na wierzbowych gałązkach i, oczywiście, krzątające się w swoich porzuconych na zimę gniazdach, bociany.

 

Bocian biały w kręgu kulturowym naszej kultury ludowej najbardziej kojarzy się z idyllicznym sielskim krajobrazem i prostym życiem w naturalnym środowisku. Ten majestatyczny ptak o czarno-białym upierzeniu symbolizuje szczęście, zmartwychwstanie i wiosnę. Jedno z wierzeń ludowych mówi o tym, że Bóg chciał zniszczyć wszelkie insekty, płazy i gady żyjące na ziemi. Umieścił je wszystkie w worku i poprosił pewnego wieśniaka o wyrzucenie go do morza. Ten jednak, jak to człowiek, z ciekawości otworzył go i wszystko z niego uciekło. Za karę człowiek został zamieniony w bociana i ma za zadanie oczyszczać świat z wszelkiego robactwa.

 

Bociany gniazdują w pobliżu ludzkich domostw nie tylko na wsiach. Możemy je zobaczyć także i w miastach, jednak raczej tych mniejszych, gdzie czas płynie nieco wolniej. Tak więc bociany powróciły, jak zresztą każdego roku, zarówno na wieś (trochę wcześniej), jak i do swoich miejskich „kwater”.

 

Bocianie przysłowia:

 

„Gdy bocian na święty Józef przybędzie, to śniegu już nie będzie.”

„Na Zwiastowanie przybywaj bocianie.”

„Na święty Józef bocian na stodole, szykuj sochę i jedź orać pole.”

"Tam gdzie się bocian gnieździ, będzie się szczęśliwie działo."

"Szczęśliwy dom, gdzie boćki są."

"Gdzie bociek na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy."