Lista aktualności Lista aktualności

najnowsze aktualności najnowsze aktualności

Powrót

Festyn "Bocianie Lato w Żywkowie"

Festyn "Bocianie Lato w Żywkowie"

Jak co roku we wsi położonej przy samej granicy z Obwodem Kaliningradzkim odbył się festyn "Bocianie lato w Żywkowie" i jak co roku Nadleśnictwo Górowo Iławeckie w nim uczestniczyło. Wśród licznych atrakcji, zapewnionych przez zaproszonych gości, można było wziąć udział w konkursie wiedzy przyrodniczej z atrakcyjnymi nagrodami. Z uwagi na ciekawe prezentowanie zagadnień związanych z pracą leśnika przez pracowników Nadleśnictwa, nasze stoisko edukacyjno-promocyjne cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Żywkowo jest jedną z najpopularniejszych "Wiosek Bocianich" w kraju i najpopularniejszą w naszym regionie. W samej miejscowości znajdują się 42 gniazda, które zamieszkuje obecnie ok. 160 osobników bociana białego.

Bocian biały jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Nasi przodkowie Słowianie wierzyli, że dusza człowieka po śmierci zamienia się właśnie w bociana, i że ten ptak może w określonych przypadkach sprowadzić nieszczęście na prześladowcę, a nawet przynieść płonącą żagiew na domostwo, aby pomścić śmierć swoich piskląt. Tak więc bocian od niepamiętnych czasów był nietykalny, co obecnie jest unormowane prawnie, ponieważ bocian biały w Polsce objęty jest ochroną ścisłą.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Grabowskiego