Lista aktualności Lista aktualności

TRWA WALKA Z AFRYKAŃSKIM POMOREM ŚWIŃ

Żołnierze 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej przeszukują treny Nadleśnictwa Górowo Iławeckie zagrożone występowaniem wirusa ASF.

Obszar zagrożony wirusem ASF został określony w rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii  w Bartoszycach z dnia 10 listopada 2017 roku. W jego zasięgu znalazło się 10 341 ha gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo Górowo Iławeckie. Strefa ta objęła 8 Leśnictw (Mała Wola, Gałajny, Nowa Wieś, Stabławki, Orsy, Dzikowo, Kiwajny, częściowo Dęby) znajdujących się w trzech obwodach łowieckich w całości: Obwód nr 20 – KŁ „Ruczaj” w Bartoszycach, Obwód nr 21 KŁ „Jeleń” w Lidzbarku Warmińskim, Obwód nr 22 KŁ – Pracowników Nauki w Warszawie oraz w dwóch obwodach częściowo, tj. 19 i 18 KŁ „Szarak” w Bartoszycach.

W akcje zapobiegawczą rozprzestrzeniania się tego groźnego dla zwierząt (dzików, świń, guźców) wirusa zostało zaangażowane wojsko, które do końca stycznia, co drugi tydzień, przez  5 dni, będzie przeczesywało kolejno tereny 8 Leśnictw leżących w obszarze potencjalnego występowania ASF.

Akcje poszukiwawczą koordynuje Nadleśnictwo Górowo Iławeckie.

Pierwsze działania w walce z ASF Nadleśnictwo podjęło już w sierpniu. Wtedy na podstawie  Zarządzenia  Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Nadleśniczy Nadleśnictwa Górowo Iławeckie wydał Decyzję zobowiązującą Służbę Leśną do poszukiwań  w każdą 3 sobotę miesiąca zwłok padłych dzików lub ich szczątków. Poszukiwania prowadzone są w terminach od 1 kwietnia do 30 listopada.