Lista aktualności Lista aktualności

Pomóżmy ptakom przetrwać zimę

Za oknem mróz, temperatura spada poniżej zera nawet o kilkanaście stopni. Wszyscy odczuwamy dyskomfort podczas takiej pogody. Dotyczy to zarówno ludzi jak również zwierząt. Ptaki cierpią, ponieważ dostęp do pokarmu mają bardzo ograniczony. A czy możemy jakoś temu zaradzić? Okazuje się, że tak!

Wystarczy, że wywiesimy specjalnie przygotowaną karmę. Składa się ona z mieszanki różnego rodzaju ziarenek, nasion, orzechów. Również słonika może posłużyć za pokarm, dotyczy to głównie sikorek. Warunek jest jeden, wszystko musi być świeże oraz bez udziału soli.

A skąd wziąć odpowiednią karmę? Istnieje wiele możliwości. Możemy ją wykonać samodzielnie w domu, zakupić w odpowiednich sklepach bądź przez Internet lub wybrać się na spacer do najbliższej leśniczówki i poprosić o nią leśniczego.

Jak już zdecydujemy się na pomoc ptakom pamiętajmy, że musimy robić to regularnie przez cały okres zimowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ ptaki przyzwyczajone do miejsc ze stałym pokarmem będą wracać do niego za każdym razem, gdy poczują głód. Dokarmiamy do momentu, gdy warunki pogodowe pozwolą już na samodzielne odnajdywanie pożywienia. Ważne jest też miejsce wyłożenia karmy. Musi być ona dostępna dla ptaków, a jednocześnie niedostępna dla drapieżników takich jak np. koty. Najlepiej sprawdzi się karmnik na słupku, czy drzewie. Miłym aspektem byłoby włożenie do niego dodatkowo odrobiny wody, gdyż zamarznięte jej źródła utrudniają zaspokojenie pragnienia.

Pomoc ptakom jest naprawdę bardzo prosta. To tylko chwila, jeden drobny gest, a pozwala przetrwać zimę wielu gatunkom.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/cycek-parus-major-sikor-passeri-100049/