Lista aktualności Lista aktualności

Chrońmy las przed pożarem

„Las płonie szybko, a rośnie powoli" - z pewnością wiele razy słyszeliście te zdanie. Ale czy kiedykolwiek poświęciliście choć chwilę, aby skupić się nad jego sensem?

W roku 2015 w lasach  powstało ponad 12tys.  pożarów, a spaleniu uległo ok. 5,5 tys. ha (3,7 tys. ha lasów i 1,7 tys. ha innych obszarów naturalnych).  Główną przyczyną powstania pożarów była działalność człowieka, z czego podpalenia stanowiły zdecydowaną większość (prawie 43%).

Pożary lasu najczęściej występują w okresie największego zagrożenia pożarowego, tj.  od 1 kwietnia do 31 października. Wówczas warunki  atmosferyczne sprzyjają wznieceniu się ognia, co z kolei skutkuje szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożaru.

Aby do tego nie dopuścić,  podczas wizyty w lesie należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajcie, by nie pozostawiać po sobie niedopałków po papierosach, nie wyrzucać pod nogi zapałek. Nie wchodzić do lasu, gdy ze względu na bardzo wysokie zagrożenie pożarowe zostanie ogłoszony zakaz wstępu– o takim zakazie nadleśnictwo zawsze informuje.  A przede wszystkim nie  podpalać umyślnie! 

Zanim małe sadzonki osiągną swój wiek dojrzałości minie wiele lat (np.  sosna i świerk ok. 100 lat, a dąb nawet 120-160 lat). Podczas gdy do pożaru kilku hektarów lasu potrzeba zaledwie kilku minut!

Nie bądźcie obojętni. A o każdym zauważeniu wzniecenia się ognia bez zwłoki poinformujcie straż pożarną. Las jest dobrem wszystkich ludzi, niesie pożywienie, opał, stanowi schronienie dla zwierząt, a przede wszystkim dostarcza tlen niezbędny do życia. Nie pozwólmy, aby spłonął.